ביטחון עצמי

ביטחון עצמי

ביטחון עצמי

מהו ביטחון עצמי

אז מהו ביטחון עצמי? המונח ביטחון עצמי מתאר את יכולת האדם לחשוב ולהתמודד עם אתגרים כאלה ואחרים ואיזו חווייה הוא חווה במהלך ההתמודדות. ישנו פקטור מאוד חשוב המשפיע על תוצאות החווייה הזו- האמונה הבסיסית של האדם בעצמו. במילים אחרות, ביטחון עצמי הוא ההבנה שהאדם סומך על שיקול דעתו ויכולותיו שלו.

ניתן להגדיר ביטחון עצמי כאופן שבו האדם מעריך את עצמו ומרגיש ראוי, הינו ללא קשר לפגמים או למה שאחרים עשויים לחשוב על עצמו.
ביטחון עצמי והערכה עצמית שונים בתכלית. אנו מקבלים תחושת ביטחון עצמי (מסוגלות עצמית) כאשר אנו רואים את עצמנו (ואחרים כמונו) שולטים בכישורים ומשיגים יעדים. זה מעודד אותנו להאמין שאם נלמד ונעבוד קשה בתחום מסוים למשל, אז נצליח. זהו סוג זה של ביטחון שמוביל אנשים לקבל אתגרים קשים ולהמשיך- מול נסיגות.

כיצד הביטחון העצמי משפיע עלינו

הביטחון העצמי משפיע עלינו בהרבה מובנים, גם אם אנחנו לא בדיוק מודעים לכך. החשיבה שלנו על עצמנו היא הדרך כדי לבנות ביטחון עצמי. ההתנהגויות שלנו נובעות מהמחשבות שלנו ואלה בדרך כלל מושפעות מאנשים אחרים סביבנו. ברגע שנבין שהשליטה של איך אנחנו חושבים נמצאת אצלנו, זו כבר חצי דרך כדי להגיע לשלווה פנימית ולתחושת ביטחון עצמי.

ביטחון עצמי נמוך עלול לגרום לתחושת תבוסה או אפילו לדכאון. כתוצאה מכך, אנשים עלולים להגיע לבחירות לא נכונות, ליפול למערכות יחסים הרסניות, או לא להצליח למלא את מלוא הפוטנציאל שלהם.

מצד שני, תחושה מוגזמת של בטחון עצמי עלולה לעיתים להריע אחרים ואף לפגוע ביחסים אישיים. זה עלול אפילו לגרום לחוסר אמפתיה כלפי אנשים אחרים. חשוב להבין בדיוק איפה אנחנו נמצאים על הסקלה הזו על מנת שנוכל באמת לעשות שינוי. בטחון עצמי לעיתים קרובות מקושר להערכה עצמית. חשוב לדעת במה להתמקד יותר ומה גרם למה.

כל כך הרבה דברים משפיעים על הבטחון שלנו- החשיבה הפנימית שלנו, הגיל, מחלות, מוגבלויות ועוד. דבר נוסף- גורמים גנטיים עשויים גם לסייע בעיצוב האישיות שלנוומהווים בדרך כלל בסיס לבטחון העצמי שלנו. יש אנשים שקיבלו הערות ביקורתיות או שליליות (בעיניים שלהם) וזה גרם להם לחוסר קבלה עצמית ולאמונה שהם לא ראויים. כאשר משנים את האמונות שלנו על עצמנו, אוטומטית הבטחון שלנו גדל.

 

אני והביטחון העצמי שלי

אני והביטחון העצמי שלי- הביטחון שלי למעשה משפיע עלי ברמה היום יומית. בדרך כלל החשיבה שלנו על עצמנו נובעת מחוויות ילדות, אולי ההורים היו ביקורתיים מדיי, אולי מישהו הביך אותנו מול אחרים. גם בתור מבוגרים הרבה פעמים הבטחון שלנו יורד אפילו מבלי שנשים לב. בעצם אנחנו יכולים להעביר חיים שלמים ללא בטחון עצמי וללא ידיעה שבכמה פעולות פשוטות נוכל לשפר את המצב. 

למשל אם הבוס שלנו מאשים אותנו בטעות במשרד. חוסר הבטחון הזה מתחיל מעין כדור שלג שמקשה עלינו לקבל החלטות נבונות ואנחנו מוצאים את עצמנו “מתביישים” למשל מלערוך מצגת בעבודה, להזמין מישהו/י לדייט וכד’. אצל אנשים מסויימים הסיטואציות האלה עלולות לקבל פרופורציה של פוביה/חרדה. הדבר עלול להוביל אותנו לפתח תכונות אופי שלא בהכרח היו לנו אילו היינו חווים חוויות אחרות.

דוגמא נוספת: לא כל אחד יכול לדבר בפומבי, לא כל אחד מרגיש רע כשהוא “מפסיד” בוויכוח. כל אחד מתמודד עם אירועי החיים באופן שונה. במילים אחרות, הכל מסתכם בתפיסה שלנו. 

כיצד ניתן לשפר את הביטחון העצמי

כיצד ניתן לשפר את הביטחון העצמי? ובכן, לא תמיד אנחנו מודעים לכך שאם נשפר את הבטחון שלנו, החיים שלנו יהיו קלים יותר. אנשים שחווים חוסר בבטחון עצמי לעיתים קרובות מוצרים את עצמם מתעכבים על חוויות שליליות מהעבר. כאשר אנשים אלה מרגישים בטוחים יותר במקום שבו הם נמצאים בהווה, הדבר גורם להם להשקפה חיובית יותר על החיים ונקודות חולשה שפעם היו להם, הופכות לנקודות חוזק.

אנשים שעוברים תהליכי עוצמה פנימיים משנים את חייהם בצורה חיובית ביותר אשר נוגעת בתחומי חיים מגוונים. ישנם תכונות אופי או אישיות שלעיתים נדמה שאי אפשר לשנות אותן, אך לא כך הדבר. ניקח לדוגמא אם האדם מאמין שאחרים טובים ממנו, שהוא מתקשה לבטא את צרכיו, מתמקד בחולשות שלו, לעיתים קרובות מרגיש נבגד, מדוכא, במבוכה או חרדה, בהחלט יש לאותו אדם השקפה שלילית על החיים. לא חייבים להעביר את החיים בפחד תמידי מכשלון ומלהרגיש לא ראויים. 

כאשר נצליח לשנות את המחשבות והרגשות שלנו אל אירועים מסויימים מהעבר שלנו, רמת ההערכה העצמית שלנו תגדל, הדימוי העצמי שלנו ישתפר וההערכה העצמית שלנו תתחזק. אבל זה לא הכל. חוסר בטחון עצמי ממלא לרוב תפקיד חשוב לא רק לגבי הפנימיות שלנו אלא גם לגבי החיצוניות שלנו, כמו למשל בהשמנת יתר, בבעיות למידה, בבעיות חברתיות וכד’.

כאשר מתחילים בתהליך של בניית בטחון עצמי, תוך כדי התהליך צצים להם סוגיות מהעבר שבעצם גרמו לנו להרגיש איך שאנחנו מרגישים. אי אפשר לשנות את מה שקרה לנו בעבר, אבל אפשר בהחלט לשנות את התפיסה שלנו לגבי מה שקרה. הערכה עצמית משתנה אצלנו בהתאם לחוויות ולרגשות שלנו.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top
מנויים