תשתית לצמיחה

תשתית לצמיחה

תשתית לצמיחה

מהי תשתית לצמיחה?

תשתית לצמיחה היא קודם כל המודעות שלנו. נתחיל מהיסודות: כולנו נולדנו סקרנים ובעלי צורך למצוא תשובות. עם השנים, רבים מאתנו נוטים לוותר כאשר אנחנו נתקלים בכישלון ובקשיים כאלה או אחרים. בדרך כלל זה נובע מאמונות מגבילות שלנו על עצמנו, כמו למשל שאנחנו פשוט לא טובים במשהו, או שחסרה לנו רמת אינטיליגנציה הדרושה כדי להצטיין במשהו. יחד עם זאת, אנחנו יכולים להסתכל על האירועים בחיינו כמצע לצמיחה. 

כדי שתהיה לנו תשתית לצמיחה, בכל תחום שהוא, החשיבה שלנו צריכה להיות חשיבה של צמיחה. היא זו שקובעת שאנחנו מסוגלים להתגבר על האתגרים העומדים בפנינו בתחומים חדשים. ניתן להתאמן ולפתח חשיבה כזו, שהיא בעצם נטולת כשלונות. זה מה שיעזור לנו להתגבר על המכשולים העומדים בפנינו וכן לפתח את הכישורים הדרושים לנו כדי להתמיד בזה.

 

מודעות עצמית

מודעות עצמית הינה הבסיס לכל שינוי שנרצה לעשות, בין אם במודע ובין אם לא במודע. ניקח לדוגמא חשיבת צמיחה אישית בקרב נערות צעירות המתמודדות עם מתמטיקה. חשיבה כזו יכולה לעזור להן להכיר בעובדה שבוודאי לא היה לזה שום קשר למגדר שלהן. כאן, חשיבה לצמיחה תעזור להם להתמיד במאמציהם ולנסות טכניקות למידה חדשות, על נת לשפר את כישורי המתמטיקה שלהם. בחשיבה מקבעת שלא מאפשרת צמיחה אישית, הן היו מוותרות מכיוון שהן מאמינות שהן נידונו גנטית להיכשל בנושא.

מחקרים מראים שזה בריא לאפשר לאנשים, בכל גיל, להיאבק מעט כאשר הם נתקלים באתגר לא קל. זה אפילו מועיל להם כי אחרי הכל, אף אחד לא צומח באיזור הנוחות שלו מבלי להתנסות בדברים חדשים. לאחר מכן, התגמול גדל. כדאי לעודד גם כאשר אנחנו רואים שהאחר נכשל. המאמץ הוא חלק גדול ממחשבות הצמיחה, אפילו אם זה לא תמיד יועיל באותו הרגע ולא יוביל להצלחה. 

יש לשים לב לא לעודד שלא לצורך. למשל, אם ילד לא הצליח במבחן, לא יועיל לו אם נאמר לו “כל הכבוד, הצלחת במבחן.” במצב כזה, עדיף לשנות את הניסוח ולומר לו “אני רואה שניסית מאוד. כל הכבוד על המאמץ. בוא נראה איך אפשר להשתפר בפעם הבאה.” חשוב לזכור שתהליך הצמיחה הוא מתמשך ותמיד יש אפשרויות אמיתיות לשיפור. הכל תלוי בתפיסה שלנו.

מהי מציאות?

התפיסה שלנו את המציאות היא זו שמאפשרת או לא מאפשרת לנו להשתנות. אז מהי בעצם מציאות? האמונות שלנו מאפשרות לנו “למסגר” את מה שאנחנו רואים כמציאות שאנחנו חיים בה. האמונות שלנו הן אלה שקובעות איך אנחנו רואים וחווים את הדברים ולכן זוהי המציאות שלנו. זו הסיבה שכל אחד רואה מציאות “אחרת”. 

כאשר עקרונית אנחנו מעוניינים להיות בעלי חשיבה של צמיחה, ההתמקדות שלנו היא פחות בתוצאה ויותר במה שאפשר להשיג ע”י השתתפות בתהליך הלמידה.  הלך הרוח של יזמים מצליחים, מנהיגי מחשבה וספורטאים אולימפיים, הינו מחשבה של צמיחה. כך הם יכולים להגיע לפריצות דרך, בעזרת מנטליות של מחשבה חיובית- מחשבה של צמיחה. זו הדרך לנפץ תקרות זכוכית ולשבור שיאים חדשים. 

כדי לצמוח באמת, הכוונה לצמיחה אישית, עלינו להפוך מחשבת צמיחה לתרגול עקבי יום יומי. זה כרוך בתודעה שלנו, בהכוונת המחשבות שלנו לדברים חיוביים ואופטימיים. כאשר נגיע לתודעה של צמיחה, הדבר יעזור לנו להעלות את רמת החיים שלנו ולהשיג הצלחה כוללת. זה יחסוך לנו הרבה רגשות שליליים כמו אכזבות, תסכולים וכד’. הרי בסופו של יום, המטרה של כולנו הינה להיות שמחים וחיוביים באופן טבעי. הצעד הראשון הוא המודעות שזה אפשרי ושזה תלוי בנו.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top
מנויים